menu

Święto Niepodległości w gminie Świętajno

2015-11-16 10:08:39 (ost. akt: 2015-11-16 10:50:54)Święto Niepodległości w gminie Świętajno

W asyście Kompani Honorowej Jednostki Wojskowej z Lipowca pod dowództwem kpt. Macieja Mazurkiewicza, 11 listopada pod Pomnikiem w Świętajnie o godzinie 13.00 świętowano Dzień Niepodległości.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Kościele Rzymskokatolickim pw. Św. Andrzeja Boboli w Świętajnie, po której wojsko, poczty sztandarowe gminnych szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych i organizacji pozarządowych wraz mieszkańcami przemaszerowali pod Pomnik. Część artystyczną polskiej drogi do wolności zaprezentowali uczniowie z Gimnazjum w Świętajnie. Zabierając głos w imieniu wszystkich zgromadzonych, wójt Alicja Kołakowska. powiedziała ,,../dziś patriotyzm nie wymaga ofiary krwi, jest on przejawem szacunku do polskiej flagi, godła i hymnu. Do polskiego języka i polskiej historii. To jak mówił Norwid – pamiętanie, że Polska to wielki zbiorowy obowiązek”. Ceremoniał Apelu Poległych poprowadził chor. Arkadiusz Czajka. Po salwie honorowej przedstawiciele samorządu, szkół z terenu gminy Świętajno, gminnych OSP, organizacji pozarządowych i mieszkańcy złożyli kwiaty. Podczas uroczystości rozbrzmiewały najpiękniejsze utwory patriotyczne wykonywane przez Chór Pasjonata ze Świętajna oraz żołnierzy z jednostki wojskowej w Lipowcu. Świętu towarzyszyła atmosfera podniosłości i wspólnej troski o Polskę.
Równie żarliwie, choć nieco inaczej świętowano w Spychowie. Po uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę w tamtejszym Kościele parafialnym, odbyła się akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół w Spychowie. Nie zabrakło pieśni i słów poruszających serce każdego Polaka. Szacunkowi wobec wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej ojczyźnie, towarzyszyła radość i zrozumienie, że wolności nie otrzymuje się raz na zawsze, ale trzeba o nią zabiegać każdego dnia. A Ojczyzna jest zawsze dobrem największym - ponad podziałami.
Krzysztof Kolczyński