menu

MAGICZNY ŚWIAT KOLĘD

2015-12-18 12:42:51 (ost. akt: 2016-01-04 12:17:24)

MAGICZNY ŚWIAT KOLĘDY

W półmroku rozświetlonym tylko ogniem świec i w niezwykłe udekorowanej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie spotkały się wyjątkowi ludzie. Odwiedziły nas chór Pasjonata ze Świętajna, Kolonianki z Koloni, Seniority ze Spychowa. Gościliśmy u siebie również chór Cantabo z z Parafii Ewangelicko - Augsburskiej ze Szczytna. Wieczorne śpiewanie chórzystów z zaproszonymi gośćmi kultywowało staropolską tradycję kolędowania. Pani Małgorzata Walas, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie, przywitała zgromadzonych gości, zaprosiła do wspólnego śpiewania oraz obejrzenia poplenerowej wystawy Czarny Piec 2015. Zachęciła również do obejrzenia niepowtarzalnego teledysku, kolędy Przybieżeli do Betlejem z udziałem dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie, Kreoli Krainy Kreatywności oraz Braćmi Łukaszem i Pawłem Golec. Nie zabrakło w nim członków Fundacją Akademia Integracji, którzy przyczynili się do nagrania teledysku.
Wójt Gminy Świętajno Pani Alicja Kołakowska złożyła wszystkim życzenia Bożonarodzeniowe i zaprosiła do wspólnej kolędy.
Joanna Gawryszewska poprowadziła wieczorne kolędowanie. Śpiewanie rozpoczął chór Cantabo, któremu na gitarze przygrywał pastor Alfred Borski. Nie zabrakło kolędy „Cicha Noc”, którą Seniority ze Spychowa zaśpiewały w czterech językach, zaś chóru Pasjonata w języku hiszpańskim wykonał Felize Navidad. Kolonianki w czerwonych strojach i Mikołajowych czapeczkach śpiewały tradycyjne kolędy. Tego wieczoru zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które dzięki magicznemu klimatowi nabrały niezwykłej mocy.
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związanych ze Świętami Bożego narodzenia. Wspólne kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski:
„Dlaczego śpiewamy kolędy? (...)
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.”
Wieczór zakończyła wspólna kolacja przy blasku świec oczywiście z potrawami wigilijnymi. Całą uroczystość nagrywało Radio Olsztyn i w wigilijne popołudnie będzie można wysłuchać w audycji na antenie.

Tekst i zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie