menu

WARSZTATY KULINARNE

2017-09-21 08:34:36 (ost. akt: 2017-09-21 08:53:45)

"Zasmakuj w tradycji" – wędrówka do bogactwa kulinarnego i tradycji ludowych, były to trzydniowe warsztaty w Zajeździe Tusinek Rozogi. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Zajęcia odbyły się w ramach projektu, a Grantodawcą było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Brama Mazurskiej Krainy" z siedzibą w Nidzicy.

W pierwszej kolejności przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne, a było to pieczenie podpłomyków zwanych "nędzą" z wielosmakowym nadzieniem pieczone w glinianym palenisku oraz robienie zakwasu chlebowego i pieczenie chleba.

Oficjalne rozpoczęcie warsztatów odbyło się podczas uroczystej kolacji, na której gościli włodarze gminy Świętajno. Wszystko było przygotowane fenomenalnie, a stół uginał się od serwowanego jadła.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się od oprowadzenia nas przez Pana Tomasza Winiarka po ich rodzinnym gospodarstwie, gdzie na powierzchni 40 ha prowadzona jest hodowla kóz i krów, jak również produkcja warzyw i ziół, które wykorzystywane są do sporządzania potraw w ich restauracji.
Następnie wzięliśmy udział w warsztatach serowarskich w Przetwórni Mleka Krowiego i Koziego.
Omówione były różne rodzaje jogurtów i ich warianty oraz sery pleśniowe i procesy technologiczne
czyli: zaprawianie, koagulacja, obróbka skrzepu, prasowanie dojrzewanie i pielęgnacja.
W dalszej kolejności przeprowadzone zostały zajęcia kulinarne – pierogi z gęsiny.

Nazajutrz tematem kolejnego szkolenia był ginący już zawód tkaczki. Zakresem tematycznym było zapoznanie się z techniką i zasadami tkania chodników regionalnych. Przebieg zajęć zaczął się od prezentacji warsztatu tkackiego i przędzenia na kołowrotku. Kolejno ustalenie reguł zajęć oraz środków ostrożności, na pokazie i nauce tkania kończąc.

Zorganizowana integracja podczas warsztatów w Tusinku zaowocowała powstaniem zgranego i efektywnego zespołu. Dostarczyła uczestnikom niezapomnianego wrażenia i kreatywną zabawę.

Gminny Ośrodek Kultury
w Świętajnie