menu

SZLAK KONNY IM. MARION DONHOFF

2017-10-06 14:03:58 (ost. akt: 2017-10-09 08:12:49)

SZLAK KONNY IM. MARION DÖNHOFF

Szlak ma 243 km i biegnie z Olsztyna do Sztynortu przez teren Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku, 11 nadleśnictw i 17 gmin. Jest to pierwszy taki szlak na terenie Warmii i Mazur, określony jako „długodystansowy”. Jego rolą jest połączenie stajni z regionu w jedną sieć.
Pomysł przebiegu szlaku został zaczerpnięty z książki „Nazwy, których nikt już nie wymienia" autorstwa hrabiny Marion Dönhoff. Autorka opisuje konną podróż z Olsztyna do Sztynortu, którą odbyła w 1941 roku. Hrabina i jej kuzynka przemieszczały się leśnymi ścieżkami, nocując w leśniczówkach, zapisywały swoje wspomnienia na kartkach pamiętnika.
Nowy szlak nie jest wprawdzie wiernym odzwierciedleniem historycznej trasy z uwagi, że zmieniły się układy dróg i obszarów zurbanizowanych. Trasa szlaku w miarę możliwości poprowadzona jest drogami gruntowymi o małym natężeniu ruchu. Niemniej jednak na terenie naszej gminy, na trasie przebiegu szlaku uwzględniono historyczny punkt jakim jest Stodoła Chochół, która stanowi obecnie już unikatowy przykład budynku gospodarczego, wzniesionego w formie architektury o konstrukcji z muru pruskiego.


Do pobrania:

mapa szlaku przebiegającego przez teren gminy Świętajno
regulamin korzystania ze szlaku

Na mapie szlaku oznaczono miejsca popasu, wodopoje i miejsca niebezpieczne.