menu

Szkoła Podstawowa w Kolonii

2015-02-09 12:59:48 (ost. akt: 2017-11-14 09:16:34)

Kolonia 71 12-140 Świętajno

Kolonia 71
12-140 Świętajno
spkolonia@op.p
tel. 89 6226029
WARCABY NA TOPIE
Po raz dziewiąty w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kolonii młodzi zawodnicy stanęli w szranki warcabowe w ramach Gminnego Turnieju Szkół Podstawowych w Warcaby Klasyczne. Rozgrywki pod patronatem wójta gminy Świętajno oraz prezesa Stowarzyszenia „Kolonia nad Szkwą” odbył się 27. X. 2017 r. O Puchar Wójta Gminy Świętajno i Puchar Prezesa Stowarzyszenia „Kolonia nad Szkwą” walczyło 21 uczniów ze szkół: w Jerutach, Świętajnie, Spychowie i Kolonii. Rozgrywki odbyły się w dwóch kategoriach : klasy I-IV i V-VII. Nad przebiegiem rozgrywek czuwała komisja sędziowska, w której skład wszedł mistrz Polski seniorów oraz wicemistrz drużynowy w mistrzostwach Polski seniorów – pan Stanisław Morzy, pani Anna Morzy – wicemistrzyni Polski kobiet i pan Szymon Morzy – wielokrotny mistrz Polski oraz mistrz Europy. Tak więc rozgrywki odbyły się pod czujnym okiem profesjonalistów. Turniej przebiegał w miłej atmosferze. Mistrzem warcabów w I kategorii został Marcin Pałys ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jerutach. Natomiast w II kategorii mistrzem został Łukasz Garela ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kolonii. Przyznana została również nagroda fair play, którą otrzymał Dawid Kozłowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kolonii. Po wyłonieniu zwycięzców Turnieju i ogłoszeniu wyników uczestnicy zrobili wspólne zdjęcie z organizatorami i mistrzami warcabowymi. Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w pojedynku z mistrzem Polski seniorów. Była to wielka frajda. Ponownie młodzi ludzie, przybywając na Turniej, udowodnili, że nie tylko pasjonują się grami komputerowymi, ale czerpią przyjemność z rywalizacji przy warcabach.W HOŁDZIE PATRONOWI

W naszej szkole, jak co roku, w dniach 16 – 25 października obchodziliśmy święto naszego Patrona Jana Pawła II. Już na początku nad wejściem do budynku szkoły został umieszczony napis ŚWIĘTO PATRONA. Natomiast na tablicy w holu wypisane zostały myśli Jana Pawła II dotyczące wytrwałości, aby uczniowie mogli czerpać z mądrości i doświadczenia tego świętego Kościoła katolickiego. Ponieważ wytrwałość była hasłem przewodnim tegorocznych obchodów, uczniowie i wychowawcy przed dniem 25 X 2017 r. odbyli pogadanki o wartości jaką jest wytrwałość. Skupili się także na przygotowaniach do pomysłu uczczenia pamięci Jana Pawła II pod tytułem „Drzewo wytrwałości”. Wtedy też uczniowie wykonali „owoce wytrwałości” i umieścili na nich odpowiednio wypracowane podpisy – refleksje.
Kulminacja obchodów przypadła na 25 października. Tego dnia odbył się uroczysty apel pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali „swoje owoce wytrwałości”, które po głośnym odczytaniu zamieszczonych tam myśli, umieszczone zostały na „Drzewie wartości”. Obchody Dnia Święta Patrona zaszczyciła swoją obecnością Wójt Gminy Świętajno – Pani dr Alicja Kołakowska. W uroczystym apelu uczestniczyli rodzice, zaproszeni goście i cała społeczność szkolna. Na działce przed budynkiem szkoły, uczniowie oraz goście i rodzice zasadzili żonkile. Miejsce to nazwane zostało „Polem nadziei”. Żonkile stały się symbolem niezniszczalnych i nieprzemijalnych wartości.
Na symbolicznym „Drzewie wartości” „owoców wartości” będzie przybywało także po obchodach innych świąt i uroczystości bo uczniowskie myśli i deklaracje składane w hołdzie Patronowi Janowi Pawłowi II tworzone będą przez społeczność szkolną przez cały rok.
Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kolonii to był dzień radosny, bogaty we wzruszające chwile wspomnień o Janie Pawle II, jego postaci, historii życia a przede wszystkim nauki, którą głosił. Wartości głoszone przez naszego Patrona staną się fundamentem, na którym mamy budować nasze życie.