menu

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W KOLONII

2018-05-15 08:45:36 (ost. akt: 2018-05-15 12:28:51)

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II
W KOLONII

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja stała się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kolonii jednym z elementów edukacji patriotycznej młodzieży.
Zbliżające się obchody pierwszej w Europie i drugiej w świecie Ustawy Zasadniczej z 1791r. zmobilizowały do działania uczniów i nauczycieli. Tematyka majowego święta zdominowała nie tylko przedmioty humanistyczne i godziny wychowawcze, ale również lekcje plastyki, muzyki i informatyki. Swoim zasięgiem objęła niemalże każdą dziedzinę życia szkoły. Uczniowie, na zajęciach świetlicowych i plastycznych prowadzonych przez panią Danutę Pisarek i panią Kornelię Rochmalską, wykonali 100 ozdób i chorągiewek w kolorach narodowych na 100 lecie Niepodległej. Wkrótce cała podstawówka „zakwitła” biało- czerwonymi barwami.
25 kwietnia o godzinie 10.00 wniesieniem sztandaru szkolnego zainaugurowano obchody święta narodowego. Zebrani w sali uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły uroczyście odśpiewali hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.
Następnie przedstawiciele klas starszych przybliżyli słuchaczom w krótkim rysie historycznym okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz wspaniale podkreślili jej nowatorski, ponadczasowy charakter. Młodzi artyści, pracujący pod kierownictwem pani Ewelin Jay, umiejętnie łączyli podawane treści historyczne z wybranymi utworami poetyckimi. Równie ważnym punktem akademii był program muzyczny przygotowany przez panią Magdalenę Golon. Szkolny chór zaprezentował bogaty repertuar pieśni i piosenek patriotycznych. Treść utworów w równym stopniu zachwycała, jak i pobudzała do refleksji nad losami państwa polskiego. Szczególnie słowa: „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, nasuwały myśl, że taką „małą Ojczyzną” jest Szkoła Podstawowa w Kolonii, która scala i pobudza do działania lokalne społeczeństwo.
Klamrą spinającą program artystyczny okazał się być polonez. Gdy zabrzmiały dźwięki cymbał i donośny głos oznajmił: „Poloneza czas zacząć”, tanecznym krokiem ruszył korowód przedszkolaków i uczniów klas I-VII prowadzonych przez starszych wiekiem i doświadczeniem. W rytm chodzonego panie: D. Pisarek, A. Kowalkiewicz, J. Bruździak oraz M. Włodek przekazały młodemu pokoleniu dużo wiedzy na temat polskiej kultury i tradycji.
Utworzona z tancerzy symboliczna liczba 100 podkreślała nie tylko 100 lecie Niepodległej, ale wskazywała również, że to pokolenie młodych artystów szkolnych będzie niedługo decydowało o przyszłych losach Rzeczpospolitej.

Szkoła Podstawowa
w Kolonii