menu

Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie

2015-02-10 11:28:30 (ost. akt: 2017-09-06 14:41:30)

12-140 Świętajno ul. Młodzieżowa 2

http://www.gok-swietajno.pl//
tel.: 508 445 116
E-mail: gokswietajno@op.pl


CIEKAWE ZAJĘCIA NA NAJBLIŻSZE DNI W GMINNYM OŚRODKU KULTURY

WYDARZENIA WAKACYJNE DLA DZIECI PRZYGOTOWANE PRZEZ GMINNY OŚRODEK KULTURY W ŚWIĘTAJNIEPRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT - GOLEC uORKIESTRA

Mieliśmy okazję wziąć udział w niepowtarzalnym nagraniu kolęd wraz z braćmi Łukaszem i Pawłem Golec. Udział w tym niecodziennym wydarzeniu wzięły dzieci uczęszczające do Gminnego Ośrodka Kultury wraz z kilkoma z Kreoli. Generalną próbę śpiewu kolęd poprowadziła pani Joanna Gawryszewska.
Kluczowy dzień mieliśmy bardzo pracowity. By stworzyć świąteczny klimat ubraliśmy zatem niecodzienny lecz gwiazdkowy strój. Po dołączeniu do nas Paraolimpijczyków z Fundacji Akademia Integracji przećwiczyliśmy wspólnie kolędy i ruszyliśmy do Studia Nagrań "STAJNIA" w Niedźwiedzim Kącie.
W studiu czekali już na nas bracia Golec i od razu zabraliśmy się do pracy. Nagrywanie to naprawdę ciężka praca. Uczestniczące w nim dzieci traktowały swoją pracę bardzo poważnie. W zapanowaniu nad tremą pomagali dzieciom bracia Golec, którzy tworzyli swobodną atmosferę w studiu. Po pracy nad kolędą artyści cierpliwie rozdawali autografy i stawali do zdjęć. Zaśpiewane kolędy będzie można usłyszeć jak również zobaczyć na teledysku, który ukaże się niebawem. Nie możemy się doczekać!.

Serdecznie dziękujemy:

Łukaszowi i Pawłowi Golec
Fundacji Akademii Integracji
Studiu nagrań "Stajnia" w Niedźwiedzim Kącie
Fundacji "Kreolia Kraina Kreatywności"

Fot. Karolina Gronowska, Joanna Karzyńska

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

27 czerwca nad jeziorem Spychowskim odbyła się impreza plenerowa pt.„Ogólnopolski Turniej Chórów o Miecz Juranda”. W programie była uwzględniona „Noc Świętojańska”. Obchody świętojańskie w Polsce nazwane „Sobótką” lub „Kupałnocką”, należą do jednych z najciekawszych i najstarszych świąt. Zgodnie z tradycją celebrowane są w najkrótszą noc w roku, poprzedzającą dzień patrona św. Jana Chrzciciela, tj. z 23 na 24 czerwca. W tym dniu Gminny Ośrodek Kultury przygotował dla zgromadzonych kwiaty do wyplatania wianków. Uczestnicy ochoczo zabrali się do robienia ozdób na głowę . Wśród dziewczynek największym powodzeniem cieszyły się kwiaty w kolorze różowym. Obchodom Nocy Świętojańskiej towarzyszyły nam przyjezdne chóry, które w rytmie biesiadnych piosenek wyplatały wianki. Sobótkowe świętowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, symbolicznymi nagrodami i puszczeniem wianków na wodę. Wszyscy uczestnicy tych warsztatów dobrze się bawili poznając tym samym stare obrzędy ludowe, często już nie praktykowane.[