menu

Zapraszamy bardzo serdecznie na Dożynki Powiatowe do Świętajna

2015-08-17 14:30:51 (ost. akt: 2015-08-18 14:50:55)

Zapraszamy bardzo serdecznie na Dożynki Powiatowe do Świętajna

Już 30 sierpnia w Świętajnie Powiatowe Święto Plonów. Jak co roku zbiorą się wspólnie wokół dożynkowego wieńca rolnicy wraz ze wszystkim, którzy czerpią z ich pracy. Mieszkańców powiatu i dostojnych gości podejmować będą Starosta Dożynkowy, p. Mieczysław Pawelczyk i Starościna p. Marzena Trzcińska. Na ten zaszczyt pracowali bardzo ciężko przez całe dotychczasowe zawodowe życie. Pani Marzena Trzcińska wraz z mężem Kazimierzem gospodarują na 78 hektarach w Długim Borku.Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mlecznej. Stado podstawowe liczy 65 krów. Nowoczesna obora, maszyny rolnicze do każdej z wykonywanych prac, nowy wystawny dom, są chlubą państwa Trzcińskich. Ale to tylko jedna strona medalu. Każdy dzień niesie ogrom pracy i obowiązków, czasu dla siebie jest bardzo niewiele. Gospodarowanie na swoim zaczęli w 1995 r. na 18 hektarach. Na początku było wszystkiego po trochu. Mleko, żywiec, drób, zboże i ziemniaki. Gospodarstwo po rodzicach wymagało inwestycji i modernizacji. I właśnie wtedy narodził się pomysł specjalizacji. Pierwszy w Długim Borku zbiornik schładzający mleko stanął właśnie u nich. Zaczęli dokupować ziemię, powiększać stado, pojawiła się nowoczesna obora. Rósł warsztat pracy i powiększała się rodzina. Pani Marzena jest szczęśliwą mamą trzech córek i syna. Gimnazjalista Jakub to następca, pod okiem ojca poznaje tajniki zawodu i trudności rolniczego życia. Serce matki jest pełne radości, że syn chce i dorobek życia będzie komu przekazać. Mimo braku czasu na urlop, na twarzy p. Marzeny promienieje uśmiech radości. Zapytana, czy gdyby miała wszystko zaczynać od początku, a jest z wykształcenia handlowcem, wybrałaby raz jeszcze rolnictwo - bez namysłu odpowiada: tak. W głębi serca wzrasta powoli marzenie, by odwiedzić Rzym, a może nawet Ziemię Świętą. Zawodowo przydałoby się powiększyć areał i dokupić ziemi. Pełna ciepła rodzina prowadzi kwitnące gospodarstwo rolne i z optymizmem spogląda w przyszłość.

Pan Mieczysław Pawelczyk do Białego Gruntu przyjechał ze wsi Krysiaki w 1986 r. Sprzedał gospodarstwo rolne po rodzicach i kupił w Białym Gruncie. Tu poznał swoją żonę Annę.

Wspólne gospodarowanie zaczęli na 34 ha, dziś obrabiają 82 ha.. Słaba klasa ziemi zadecydowała o specjalizacji. Produkcja mleczna wydawała się najdogodniejszym rozwiązaniem. Pierwsze stado liczyło 15 krów, obecnie jest ich 70. Pan Mieczysław jest bardzo pracowitym człowiekiem. Wszytstko, co posiada zawdzięczają wspólnie z żoną własnej ciężkiej pracy. Nowoczesna obora, zadbane zabudowania gospodarcze, nowy dom, wszystkie maszyny i urządzenia rolnicze potrzebne do pracy w gospodarstwie są tego wymownym świadectwem. Pracy jest dużo, często za dużo, brakuje ludzi, mimo to ojciec czwórki dzieci jest osobą znaną w gminie Świętajno z wielkiej aktywności społecznej. Radny Rady Gminy Świętajno, dobry sąsiad, wrażliwy na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość człowiek, jest zawsze tam, gdzie może się przydać jego pomoc. W 1997 r. wspólnie z rolnikami: p. Janem Golonem i p. Stanisławem Szablakiem założyli ,,Zrzeszenie Producentów Mleka w Sposób Przyjazny dla Środowiska”. Nabyte w ramach organizacji maszyny i urządzenia tj. siewnik do trawy, wał, opryskiwacz, służą rolnikom do dziś. Czas dla siebie Państwo Pawelczyk spędzają nad mazurskimi jeziorami, zdarza się, że robią sobie wypady nad morze. Na co dzień najwięcej trudności dostarcza praca biurowa, rejestrowanie zwierząt, rozliczanie programów, to nie należy do ulubionych zajęć p. Mieczysława. Wśród rolników okolicznych wsi panuje opinia, że nawet najtrudniejsze sprawy można przy pomocy p. Mieczysława rozwiązać.
Czas Dożynek, czas radości i refleksji przed nami. Dla przybyłych na imprezę gwarantowana jest dobra zabawa. Starosta i Starościna zapraszają wszystkich bardzo serdecznie w niedzielę 30 sierpnia na godzinę 12.00 na Powiatowe Dożynki do Świętajna.
Krzysztof Kolczyński