menu

DOŻYNKI POWIATOWE w Świętajnie - największe w roku święto rolników

2015-09-02 10:57:57 (ost. akt: 2015-09-07 07:44:54)

Dnia 30 sierpnia na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego w Świętajnie, odbyły się "Dożynki Powiatowe" - największe w roku święto rolników. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie. Podczas dziękczynnego nabożeństwa w intencji rolników, poświęcono wieńce dożynkowe, które zostały złożone przez przedstawicieli poszczególnych gmin całego powiatu szczycieńskiego. Msza św. była koncelebrowana przez prałata Edwarda Koperwasa – proboszcza seniora, ks. kanonika Krzysztofa Witwickiego – obecnego proboszcza parafii, a przewodniczył jej ks. prałat Józef Midura - Archidiecezjalny Duszpasterz Rolników. Starostowie tegorocznych dożynek - Pani Marzena Trzcińska oraz Pan Mieczysław Pawelczyk, złożyli na ręce proboszcza chleb i bukiet dożynkowy, przygotowany z tegorocznych plonów, prosząc o ich poświęcenie. Wspólną modlitwę swoim śpiewem uświetnił lokalny chór „Pasjonata” ze Świętajna. Po uroczystej mszy św. barwny korowód ruszył spod kościoła na miejsce imprezy, które wspaniale przygotowały i przystroiły pracownice z Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie. W orszaku dożynkowym prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Iławy można było zobaczyć: przedstawicieli Stowarzyszenia „Przyjazne Spychowo” jako orszak Juranda, chór Pasjonata, dzieci z Fundacji „Kreolia – Kraina Kreatywności”, Starostów Dożynek , wieńce dożynkowe, niesione przez przedstawicieli gmin, Wójta Gminy Świętajno, Starostę Szczycieńskiego oraz zaproszonych gości i mieszkańców, nie zabrakło również barwnych szczudlarzy. Część oficjalną rozpoczęto wierszem ,,To co pługiem zaorzesz, to co ręką zasiejesz...." Następnie wystąpił zespół pieśni i tańca „ Kurpie”, który rozpoczął obrzęd Dożynkowy, wprowadzając wszystkich w atmosferę rolniczego święta. W części oficjalnej Wójt Alicja Kołakowska wraz ze Starostą Jarosławem Matłach przywitali ciepłymi słowami zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych. Podziękowano i złożono słowa najwyższego uznania dla wszystkich rolników, za tegoroczne plony, trud pracy i tak liczną obecność na dożynkach. Poświęconym chlebem symbolizującym urodzaj i dostatek, szacunek i oddanie, częstowali wszystkich zgromadzonych. Dożynki Powiatowe stały się dobrą okazją do uhonorowania organizatorów. Z rąk Pana Romualda Tańskiego, Wójt oraz Starosta odebrali statuetki za „przygotowanie powiatowego święta plonów i zaangażowanie w sprawy rolnictwa i wsi”. Na scenie nie zabrakło występu lokalnego chóru "Pasjonata" oraz dzieci i młodzieży z Fundacji "Kreolia Kraina Kreatywności", przygotowanych przez Panią Joannę Gawryszewską – prezesa Fundacji. Podczas Święta Plonów odbył się konkurs na najładniejsze stoisko gminne i wieniec. Jury w składzie: Renata Domżała, Jadwiga Grzegorczyk, Andrzej Zawrotny i Barbara Dyspolska, mieli niełatwe zadanie, ale po prawie dwugodzinnej naradzie ogłosili wyniki.
Wieniec :
I miejsce Gmina Wielbark
II miejsce Gmina Szczytno
III miejsce Gmina Dźwierzuty
Stoisko:
I miejsce Gmina Dźwierzuty
II miejsce Gmina Szczytno
III miejsce Gmina Pasym
Sportowa rywalizacja gmin:
I miejsce Gmina Dźwierzuty
II miejsce Gmina Pasym
III miejsce Gmina Rozogi
IV miejsce Gmina Jedwabno
V miejsce Gmina Wielbark
VI miejsce Gmina Szczytno
VII miejsce Gmina Świętajno
Podczas Dożynek każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oprócz stoisk gminnych można było podziwiać stoiska z rękodziełem, które cieszyły się powodzeniem albo spróbować sił na sprzęcie sportowym firmy Novum.
Dla dzieci organizatorzy zapewnili wiele bezpłatnych atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, baloniki, kącik z klockami dla najmłodszych, wytłaczanie breloków w skórze. W programie artystycznym nie zabrakło dobrej muzyki. Wystąpiły zespoły: Contrast , Live Band, The Dmoks, Jack Black Band. Gwiazdą tegorocznych dożynek była Małgorzata Ostrowska z zespołem. Dopełnieniem wieczoru był występ teatru tańca z ogniem „ Mantra” oraz niesamowity pokaz fajerwerków.
Organizacja Dożynek to ciężka praca i trud wielu osób. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego święta plonów, a szczególne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, za okazane wsparcie finansowe.

Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie