- Platforma zakupowa
- Transmisja obrad
- Aktualności
- Komunikaty i ogłoszenia
- Inwestycje
- Współfinansowane projekty
- Jednostki organizacyjne
- Gospodarka nieruchomościami
- Gospodarka odpadami
- Podatki
- Dla przedsiębiorcy
- Edukacja ›
- TRANSPORT PUBLICZNY
- Ochotnicze Straże Pożarne ›
-
Organizacje pozarządowe
›
- Stowarzyszenie "Razem"
- Stowarzyszenie "Przyjazne Spychowo"
- Stowarzyszenie "Kolonia nad Szkwą"
- Warmińsko-Mazurskie Centrum Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Promocji Regionu
- Stowarzyszenie "Mija"
- Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia - Kraina Kreatywności
- Stowarzyszenie "Wspierajmy się"
- Koło Gospodyń Wiejskich "Kobieca moc w Białym Gruncie"
- Koło Gospodyń Wiejskich "Świętajnianki"
- Koło Gospodyń Wiejskich w Jerutach Bombowe Babeczki
- Koło Gospodyń Wiejskich " Złote Jabłuszka" w Jerutkach
- Turystyka i rekreacja ›
- Zwierzęta do adopcji
- Galeria zdjęć
- Galeria filmowa
- Zarządzenia, Polecenia i Komunikaty wydane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19
-
Profilaktyka uzależnień
›
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - przydatne publikacje
- Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Świętajno na rok 2022
- GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII DLA GMINY ŚWIĘTAJNO NA LATA 2022-2025
- Gminny Zespół Interdyscyplinarny
- Procedura Niebieska Karta
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świętajnie
- Gminy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar
- Nasze zdrowie
- Kącik socjoterapeutyczny
- Warsztaty dla rodziców
- Publikacje dla rodziców
- Realizowane w Gminie programy
- Iskierka
- Temat miesiąca
- Pomoc, porady
- Filmoteka gminna
- Konferencje i Webinaria
- Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
- Uzależnienie behawioralne
- Uzależnienia od środków psychoaktywnych
- Problemy dzieci i młodzieży, jak pomóc
- Przemoc w rodzinie
- PROJEKTY DOFINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA LUB FUNDUSZY CELOWYCH
- Czyste Powietrze
Aktualności
Zajęcia Wakacyjne - 08.07.2021 r.
- 12-07-2021
- drukuj
Wycieczki są najbardziej oczekiwaną atrakcją podczas wakacyjnych zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Pierwsza już za nami, a przyniosła nam wiele frajdy, kulinarnych smaków i nieoczekiwanej magii.
Nadszedł czas na pierwszą wyprawę poza gminę Świętajno podczas „wakacyjnych wyzwań” w GOK. Odwiedziliśmy Fundację TIME w Nowych Kiejkutach, gdzie uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach.
Ale zacznijmy od początku. Przy pięknej bramie czekała Gospodyni, która wprowadziła nas do zaczarowanego ogrodu. Zwiedziliśmy wszystkie zakątki, poznawaliśmy rosnące tam przyprawy, bujaliśmy się w hamakach, chodziliśmy po linie, graliśmy w różne gry, a nawet wyruszyliśmy w poszukiwanie czterolistnej kończyny. Miejsce skłania do relaksacji, doznań zapachowych, wzrokowych, smakowych i dotykowych.
Podzieliliśmy się na dwie grupy i na zmianę wzięliśmy udział w dwóch warsztatach. Jednym z nich było wspólne przygotowanie pizzy. Było obieranie, krojenie, przygotowywanie sosów. Ciekawostką jest to, że bazylię i rukolę rwaliśmy świeżą z ogródka. Każdy przyrządzał swój kawałek wedle uznania. Następnie pizza wędrowała do wielkiego kamiennego pieca, gdzie się piekła. O smaku mówić za dużo nie trzeba, wystarczy zobaczyć uśmiechnięte buzie dzieci.
Drugim warsztatem było tworzenie ziarnuszki. Na samym początku wysłuchaliśmy baśni o Mądrej Wasylis'y, która wdrożyła nas w świat motanek. Pani instruktor opowiedziała o ziarnuszkach i ich tajemniczych mocach. Otóż mają one magiczną moc i spełniają marzenia, sprawiają że otacza nas dostatek, dobrobyt. Z wielu kawałków różnych materiałów, ziaren, nitek i koronek powstały piękne lalki. Wszystkie zostały stworzone bez użycia igieł, każda z nich jest wiązana. Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia, i każde z nich czeka na spełnienie swojego marzenia.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
6Galeria zdjęć: Wakacje2021
Nadleśnictwo Spychowo zaprasza na spotkanie POGADAJ z LEŚNIKIEM
- 12-07-2021
- drukuj
INFORMACJA - "DOBRY START"
- 02-07-2021
- drukuj
INFORMACJA
Od dnia 1 lipca 2021 wnioski o udzielenie świadczenia „Dobry start” są przyjmowane i rozpatrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętajnie nie będzie realizował tych świadczeń.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną:
- za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- bankowości elektronicznej
- portalu Emp@tia
Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.
Aktualne informacje znajdują się na stronach:
- Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Świętajnie
- 02-07-2021
- drukuj
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
W piątek, 25 czerwca w Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego. Ceremonia miała wyjątkowy i wzruszający charakter ze względu na pożegnanie wicedyrektor placówki – Ireny Anielskiej.
Uroczystość rozpoczęli uczniowie klas VIII tradycyjnym polonezem. Pełni profesjonalizmu i wdzięku uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne na wysokim poziomie.
Apel był również okazją do przedstawienia nowego przewodniczącego Samorządu Szkolnego, którym został Maciej Bracki.
Następnie z dumą i godnością przekazano na ręce uczniów młodszych klas sztandar szkoły. Po ślubowaniu uczniów klas VIII nastąpiło wręczenie świadectw i nagród wyróżnionym oraz pozostałym uczniom.
Po oficjalnej części młodzież zaprezentowała sztukę pt. „Absolweusz”. W zabawny i lekki sposób przybliżono wszystkim zebranym współczesną wersję epopei narodowej „Pan Tadeusz”.
Dalsza część uroczystości miała sentymentalny charakter ze względu na pożegnanie pani wicedyrektor Ireny Anielskiej, która po 44 latach pracy odeszła na zasłużoną emeryturę. Słowa uznania za rzetelną pracę, profesjonalizm i zaangażowanie na rzecz dzieci zostały skierowane od władz gminy, rodziców, uczniów, nauczycieli i dyrektora szkoły.
Na zakończenie uroczystości uczniowie podstawówki z dziecięcym zapałem zaśpiewali wesołe, utrzymane w wakacyjnym klimacie piosenki oraz urzekli widzów rytmicznym tańcem.
Zanim zabrzmiał ostatni dzwonek dyrektor szkoły Lucyna Częścik złożyła uczniom oraz swoim współpracownikom życzenia słonecznych, bezpiecznych, pełnych wspaniałych wspomnień wakacji.
Artykuł – Monika Dąbkowska
Zdjęcia – Renata Milińska
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
7Galeria zdjęć: Zakończenie roku szkolnego
Apel Głównego Inspektora Pracy do Rolników
- 23-06-2021
- drukuj
Szanowni Rolnicy
Latem dzieci nie uczestniczą w zajęciach szkolnych i chętnie pomagają rodzicom w pracach gospodarskich. Często nie zdają sobie jednak sprawy z jakim zagrożeniem dla ich zdrowia i życia może się wiązać taka pomoc. W budowaniu świadomości bezpieczeństwa przy pracach rolnych olbrzymią rolę odgrywają wiedza i doświadczenie rodziców, od których dzieci czerpią wzorce właściwego postępowania. Dotyczy to nie tylko zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie, lecz także kształtowania postaw młodego pokolenia.
Zwracam się do Państwa z apelem o odpowiednie planowanie i nadzorowanie zadań powierzanych dzieciom, ale przede wszystkim o zezwalanie im wyłącznie na takie obowiązki, które nie przekraczają ich możliwości, wynikających z młodego wieku. Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo najmłodszych, proszę również o zachowanie równowagi między dopuszczeniem ich do lekkich prac pomocniczych a zapewnieniem odpowiedniego odpoczynku i czasu na beztroską zabawę. Pamiętajmy, by mimo zmęczenia i pośpiechu poświęcić naszym dzieciom należytą uwagę i troskę. Brak nadzoru nad dziećmi w środowisku rolniczym zarówno podczas pracy, jak i zabawy, często prowadzi do wypadku, kalectwa, a nawet śmierci.
Najmłodsi - jako najbardziej bezbronni i najmniej doświadczeni, często stają się ofiarami nierozważnego postępowania dorosłych, a jego skutki są niejednokrotnie bardzo dramatyczne. Dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci poprzez: nieangażowanie ich do prac niebezpiecznych i wzbronionych, zabezpieczenie miejsc stwarzających zagrożenie w gospodarstwie, takich jak studzienki, szamba, zbiorniki na wodę, magazyny środków chemicznych i strefy pracy urządzeń rolniczych. Miejmy na względzie również to, że najcięższe czynności - przy obsłudze zwierząt i maszyn - powinny wykonywać tylko silne i pełnoletnie osoby.
Zachęcam do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy, w których znajdziecie Państwo praktyczne wskazówki dotyczące organizacji bezpiecznego przebywania dzieci w gospodarstwach rolnych.
Główny Inspektor Pracy
Katarzyna Łażewska-Hrycko
Warszawa, maj 2021 r.
Najbliższe wydarzenia kulturalne w naszej gminie organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie
- 09-06-2021
- drukuj
Informacja Wójta Gminy Świętajno dotycząca uzyskania dofinansowania na usunięcie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Świętajno
- 08-06-2021
- drukuj
Wójt Gminy Świętajno informuje o naborze wniosków od osób zainteresowanych otrzymaniem dofinansowania na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Świętajno.
Na podstawie złożonych wniosków przez właścicieli nieruchomości, Gmina Świętajno przygotuje wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach Programu pod nazwą „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.
i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach Programu pod nazwą „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.
Termin naboru wniosków o dofinansowanie:
Wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie Urzędu Gminy Świętajno w terminie do 17 czerwca 2021 r. Wnioski nie kompletne i złożone po terminie nie będą brane pod uwagę.
Uwaga:
- Dofinansowaniem nie będą objęte koszty związane z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych, jak również demontażem starego pokrycia.
- Dofinansowanie nie obejmuje wnioskodawców, którzy we własnym zakresie dokonali czynności demontażu, transportu oraz przekazania do unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest.
Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z uzyskaniem dofinansowania ze środków WFOŚIGW w Olsztynie i realizacją zadania przez Gminę Świętajno.
Ponadto osoba składająca wniosek zobowiązuję się do pokrycia wkładu własnego
w wysokości uzależnionej od otrzymanego przez Gminę Świętajno dofinansowania
ze środków pozyskanych w ramach konkursu ogłoszonego przez WFOŚIGW w Olsztynie.
w wysokości uzależnionej od otrzymanego przez Gminę Świętajno dofinansowania
ze środków pozyskanych w ramach konkursu ogłoszonego przez WFOŚIGW w Olsztynie.
Wszelkie informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Świętajno.
Osoba do kontaktu: Jolanta Górska, tel. 89 623 20 81.
Osoba do kontaktu: Jolanta Górska, tel. 89 623 20 81.
Formularze do pobrania:
- Wniosek o przyznanie dofinansowania.
- Oświadczenie wnioskodawcy o prawie dysponowania nieruchomością.
- Zgoda współwłaściciela na realizacje zadania związanego z usunięciem wyrobów zawierających azbest z nieruchomości położonych na terenie gminy Świętajno.
- Informacja o wyrobach zawierających azbest.
- Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest
Informacja Gminnego Biura Spisowego w Świętajnie
- 19-05-2021
- drukuj
Informacja Gminnego Biura Spisowego w Świętajnie
Gminne Biuro Spisowe w Świętajnie informuje, że w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań trwa praca rachmistrzów spisowych.
Zgodnie z przyjętymi wytycznymi do końca czerwca rachmistrze mają czynności spisowe wobec mieszkańców wykonywać TELEFONICZNIE ( bez wychodzenia w teren)
z numeru tel.
22 828 88 88
Numer ten jest przeznaczony do wykonania czynności spisowych.
Jednocześnie informujemy, że przyjęte w spisie zasady postępowania: formy, terminy, itp. - wynikają z państwowych wytycznych i instrukcji, które nie powstały i nie powstają w gminach, nie tworzą ich Wójtowie ani urzędy gmin.
Na potrzeby spisu utworzono specjalną infolinię 22 279 99 99 oraz stronę https://spis.gov.pl
zachęcamy do korzystania z możliwości przekazywania uwag bezpośrednio organizatorom spisu.
Gminne Biuro Spisowe w Świętajnie
UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!! PROSIMY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ !!!
- 13-05-2021
- Autor: inż. Tomasz Kowalczyk
- drukuj
UWAGA!!! ZAGROŻENIE ASF!!!
PROSIMY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ !!!
JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU
ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?
ZNALEZIENIA PADŁEGO DZIKA?
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują
WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.
Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.
Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
- jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);
W związku z zagrożeniem ASF:
- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
- nie spuszczać psów ze smyczy;
- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
Opracowano w Głównym Inspektoracie Weterynarii
Wójt Gminy Świętajno ogłasza otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań publicznych Gminy Świętajno w 2021 r. przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- 07-05-2021
- drukuj
Załączniki
-
Ogłoszenie
PDF Rozmiar: 111.7 KiB Ilość pobrań: -