Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: ZusBaner: Praca.pl - Urząd Gminy Świętajno nie odpowiada za treści umieszczone na portalu .

Temat miesiąca

O co chodzi z tym lękiem?

  • 10-01-2021
  • Autor: Rafał Zwiernik
O co chodzi z tym lękiem?
 
Lęk jest emocją, która nie ma dobrej prasy. „Lęk działa hamująco na rozwój osobowości, w skrajnych wypadkach doprowadza do skarłowacenia człowieka. W epokach lęku i terroru ludzie nikczemnieją, stają się karłami. Lęk bowiem zmusza człowieka do skulenia się, podobnie zresztą i zwierzęta. Człowiek myśli tylko o tym, by nie zostać zniszczonym przez wrogie otoczenie. Jego stosunek do świata staje się drapieżny, zniszczę albo sam zostanę zniszczony. Pod wpływem lęku dominuje pierwsze prawo biologiczne, które jest raczej okrutne, drugie prawo – zachowania życia gatunku, które jest źródłem piękna i miłości – schodzi na daleki plan, a nawet całkowicie zanika”. Słowa Antoniego Kępińskiego, psychiatry, humanisty i filozofa, prowokują do zadania pytania, czy mimo wszystko lęk może mieć pozytywne aspekty.
 
– Lęk stanowi dziedzictwo ewolucji. To podstawowa emocja, która pomagała człowiekowi przetrwać w trudnych warunkach, kiedy co rusz musiał zmagać się z wieloma niebezpieczeństwami. Lęk informuje o zagrożeniu. Wysyła sygnał: uciekaj albo walcz – wyjaśnia dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz. – Lęk nie jest mile widzianą emocją, między innymi dlatego, że jego odczuwanie wiąże się z nieprzyjemnym pobudzeniem fizjologicznym. Drżące dłonie, pot na czole, przyspieszone bicie serca, ściśnięte gardło – tak ciało sygnalizuje, że należy się strzec. Problem tkwi w tym, że sygnały te w dzisiejszym, wysokorozwiniętym technologicznie świecie są wzbudzane nadmiarowo. Niewiele wystarczy, by pojawił się w nas lęk: wypadek na drodze, informacja o restrukturyzacji firmy, sprzeczka z partnerem, złowrogi komunikat w prasie… Wszystko to rodzi destabilizację i odbiera poczucie bezpieczeństwa.
 
Gdański szpital przygotował filmy o emocjach  - „Co z tym lękiem”, „Kilka słów o depresji” - to pierwsze z serii filmów edukacyjnych, zrealizowanych przez zespół Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego dla szkół. - Kluczowe jest, aby edukacja oraz otwarta komunikacja stały się fundamentami wsparcia młodych w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją